Hrušovanský zámek v roce 2023

Zámek v Hrušovanech si prošel po prvních třech klidných (stabilních) staletích své existence pohnutými osudy změny vlastníků během 20. a také 21. století. Na stavu zámku to samozřejmě nepřidalo. Přes pokusy o alespoň zachování stavu je dnes zámek v neutěšeném stavu. Městu se podařilo v letošním roce opravit střechu zámku (krovy a stropy).
Zde musím vyjít z neutrální půdy a zastavit se nad pohnutky některých obyvatel Hrušovan, kteří roky jsou proti obnově zámku, či ji pouze nepodporují. Je to samozřejmě právo každého člověka. Myslím si však, že hrušovanský zámek je jedním ze základních památek nejen Hrušovan, ale spolu s Emínem je reprezentantem dřívějšího hrušovanského panství a přesahuje svým významem obec Hrušovany n. Jev. Dle mého názoru Hrušovany zámek potřebují stejně, jako zámek potřebuje Hrušovany. Je spousta dalších měst, které např. své slavnosti, kulturní akce apod. pořádají v prostorách svým zámků a zámečků a je to atmosféra, kterou chcete zažít. Náš zámek v sobě nadto skrývá unikátní výmalbu od mladého Alfonse Muchy i další pseudobarokní figurální nástěnné malby. Využití zámku, pokud bude zrekonstruován, je veliké - vevnitř i venku. To, že provoz zámku nebude zlatý důl, je jasný asi každému, ale pokud bude aktivně využíván, bude zámek také příjmem do městské kasy. Pro město může být zámek ikonou, místem, kam přijdou místní i turisté, kam se budou děti chtít podívat a věkem nejvíce zkušení zde budou vzpomínat. Pro mě osobně je ze srdce nepochopitelné, že někomu přijde ztráta zámku a devastace pro město přínosná. Přínosný bude náš zámek pouze a jedině tehdy, pokud bude opraven a používán. Pevně v to doufám a věřím. A snad se zámku podaří oživit i přes roky trvající politické egocentrické hašteření jedinců, které s prospěchem a rozvojem města (snad pouze a jedině z ekonomického hlediska) a se soudržností společnosti a kulturního života v Hrušovanech nemá nic společného.






Komunální volby 2022

Ve dnech 23. a 24. září 2022 proběhnou komunální volby. Letos jsem se rozhodl podporovat a stát se součástí týmu sdružení Nezávislí. S ostatními členy týmu se dlouhá léta znám a společně jsme s některými uskutečnili řadu společenských akcí v Hrušovanech. Také způsob vedení komunální politiky tímto sdružením, zájmy, priority a lidský přístup k městu je mi blízký. Mám rád historii, kontinuitu, stabilitu. Nezávislí, v čele s nedávno bohužel zesnulým panem starostou Miroslavem Milošem, vybudovali město do podoby, jakou má dnes. Je tedy na co být hrdí a na co navázat, jak jen to bude možné, s věčnou památkou na pana starostu a vzpomínkami na jeho vize a představy o vzkvétajících Hrušovanech.





Spolek za hrušovanský zámek

V neděli 25.7.2021 se vydáme cestou necestou, lesem nelesem od hrušovanského zámku z Emín zámku a popovídáme si o tom, co se dá zajímavého vidět a nevidět. /// Bohužel ZRUŠENO



Spolek za hrušovanský zámek

Rád zde krátce představím Spolek pro hrušovanský zámek a jeho webové stránky. Aby náš zámek přežil, fungoval a stal se ozdobou města si přeji nejen já, ale hlavně parta nadšenců ze Spolku za hrušovanský zámek. Na stránkách www.sphz.cz naleznete informace o hrušovanském zámku (o jeho minulosti, současnosti a budoucnosti) a o činnostech a akcích pořádaných spolkem. Také je zde spousta fotografií, videí a článků, například o osobnostech známých i neznámých, které jsou spojeny nejen se zámkem, ale i se samotnými Hrušovanami. Určitě stránky navštivte a dozvíte se víc! :-)



První písemná zmínka o Hrušovanech nad Jevišovkou

Ve známé listině biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, která vznikla při příležitosti přenesení sídla biskupství k nově zbudovanému kostelu sv. Václava, se mluví o 205 vsích (nebo jejich částech), které jsou ve vlastnictví olomouckého kostela – jak se tehdy biskupství označovalo
(převzato včetně obrazové přílohy z internetových stránek Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. www.alsol.cz/historie).

Poznámka: datování Zdíkovy listiny je stále předmětem bádání. Dřívěji stanovený rok 1131 byl upraven na rok 1141, lze však uvažovat i rok 1136 (viz BOLINA, P. 1999: K interpretaci Zdíkových listin, Český časopis historický 97, s. 273-290).


Pergamenová listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141 s výčtem tehdejších biskupských statků (ZAO, MCO, ič. 1).


Jména vsí Martinic (Martinice - zaniklá ves v okolí Hrušovan) a Grusouaz - Hrušovany.